23. Mjesto: Benin
24. Mjesto: Venezuela

XVII Svjetsko juniorsko prvenstvo za muŠkarce
Egipat 2009.

Kairo. Po prvi put je Njemačka pobjednik Juniorskog Svjetskog prvenstva za muškarce. Nijemci pobijedili Dansku sa 32:24 (13:11) u finalu.
Od samog početka, novi svjetski prvak igrao vrlo snažnu odbranu. Njemačka je vodila na utakmici od prve minute. Njihova tri Patrika: Golman Patrick Quenstedt, desno krilo Patrick Grotzki i zadnji ali ne i manje važan pivot Patrick Wienceck bili su prejaki za dansku reprezentaciju."Danski dinamiti" ove večeri jednostavno nisu proradili. U sredini prvog poluvremena, Nijemci su prvi put poveli sa tri gola. Također u odbrani tim Martina Heubergera je pokazao široki spektar svojih vještina. U drugoj polovini, oni su savladali dvije teške situacije, prvo su morali igrati 4 protiv 6 nakon dvije suspenzije (dva žuta kartona), a zatim je Danska smanjila razliku u golovima. Međutim, oni nisu došli bliže od dva gola razlike. Od tada, Nijemci počinju dominirati utakmicom. Njemačke trener Martin Heuberger
je sa suzama u očima izjavio da je ova pobjeda u finalu najbolja stvar koji su on i njegova momčad doživjeli na cijelom turniru. Za vrijeme pobjedničke ceremonije, tim je nosio majice s likom pokojnog Sebastiana Faiβta, koji je preminuo u martu ove godine.

Ekipa iz Slovenije osvojila je brončanu medalju na XVII Svjetskom juniorskom prvenstvu. Za muškarce. Momci trenera Slavka Ivezića pobijedili su domaćina Egipta sa 35:24 (18:11). Utakmica je bila jasna već nakon pet minuta kada je Slovenija povela sa 5:0. Egipat je imao problema da koriste svoje šanse, dok su Slovenci nastavili istom mjerom (10:1 nakon 12 minuta). U drugom poluvremenu, domaćin Egipat se borio bolje, i za kratko vrijeme razlika se smanjila na samo pet golova (22:17 nakon 41 minuta). Međutim, slovenski tim je ponovo zagrizao i nisu imali nikakvih problema da sebi osiguraju bronzanu medalju.

"To je bio veliki turnir s puno dobrih utakmica", izjavio je predsjednik IHF-a, dr. Hassan Moustafa.
"Rukomet se razvija i izvan Europe. Po prvi put imamo ekipe sa tri kontinenta
u top devet." Predsjednik Moustafa je također pohvalio dobru izvedbu mladih sudaca.

XVIII Svjetsko juniorsko prvenstvo za muškarce održat će se 2011. u Grčkoj. Plasman na XVII Svjetskom juniorskom prvenstvo za muškarce:

Makedonija 2007.

Švedska je osvojila svoju drugu svjetsku krunu nakon što je porazila njemačku momčad sa 31:29 u briljantnom finalu na Svjetskom juniorskom prvenstvu za muškarce u Makedoniji.

Drugi golman Švedske, Andreas Palicka, napravio je pravi pomak sa svojim odbranama u drugoj polovici, pomogavši svom timu napraviti izvanredan preokret. Kombinacija snažne odbrane i visoke učinkovitosti u napadu dovela je Njemačku u vodstvo od pet golova u sredini prvog poluvremena. Njemačka je otvorila drugo poluvrijeme vodstvom od sedam golova  kada je prava drama počela. U međuvremenu, Palicka je odbranio pet golova, a na drugoj strani, lijevo krilo Joakim Backstorm i srednji bek Johan Elf zabili su svaki po četiri gola, izjednačavajući rezultat po prvi put u 48. minuti. Švedska je imala velike šanse da preuzme vodstvo, ali Jurgen Muller je odbranio sigurne pogotke (zicere). To se dogodilo dvije minute kasnije, a u završnoj fazi utakmice igra Njemačke je potpuno propala. Palicka je napravio još nekoliko odbrana, dok su njegovi suigrači biti nezaustavljivi u napadu.

Danska je osvojila bronzanu medalju pobijedivši Hrvatsku sa 27:26 u vrlo tijesnoj igri. Igrači Danske, koji su ponijeli naslov pobjednika na posljednjem SP, odnijeli su pobjedu u ubjedljivom finišu, kada su zabili tri gola, a nisu primili niti jedan. Danski golman Tim Winkler, također je bio u odličnoj formi, odbranivši četiri lopte u posljednje tri minute. Iako je izgubila utakmicu, Hrvatska je postigla svoj ​​dosad najbolji rezultat na SP u juniorskoj kategoriji.

Egipat je postao najbolji ne-europski tim, završivši šesti nakon poraza od Španjolske (26:32) u utakmici za peto mjesto. Dalje timovi koji su imali velike nade u utrci za rang u sam svjetski vrh na turniru nisu ispunili vlastita očekivanja. Rusija se, na primjer, morala zadovoljiti razočaravajućim devetim mjestom. Domaćin Makedonija, naprotiv, osvojila je pristojno 10. mjesto u konačnom poretku SP.